ZAPOMNIAŁEŚ DANYCH DO LOGOWANIA?

Jak dobrze wyczyścić łańcuch rowerowy

 Łańcuch rowerowy jest jednym z najważniejszych elementów w nim występujących. Regularne dbanie o ten element napędu rowerowego, jego mycie i odpowiednie smarowanie, sprawią że pokonywanie kolejnych kilometrów będzie łatwe i przyjemne, bez żadnych problemów technicznych. W obecnej chwili na rynku dostępnych jest wiele różnych płynów i odtłuszczaczy, które pomogą nam usunąć stary zużyty smar jak również błoto i piach które osadza się na łańcuchu.

Jazda w ciężkich warunkach atmosferycznych, niejednokrotnie w deszczu, słońcu, błocie czy nawet śniegu powoduje że łańcuch narażony jest na rdzewienie i szybsze zużycie. Piach wewnątrz ogniw łańcucha działa jak papier ścierny, powodując jego szybsze niszczenie.

Dobrze jeżeli łańcuch jest wyposażony w spinkę. Pozwala nam to na łatwe zdjęcie go z roweru i tym samym dokładniejsze wyczyszczenie.  Przed każdym smarowaniem łańcuch powinien być dokładnie wyczyszczony, umyty i wysuszony. Nie można przy tej okazji zapomnieć oczywiście o dokładnym umyciu całego mechanizmu korbowego oraz kasety zębatek. Na rynku mamy bardzo  duży wybór maszynek do czyszczenia łańcuchów, różnego rodzaju szczotek jak również ogromny wybór olejków do smarowania.

Jak poprawnie smarować łańcuch

Oleje do łańcucha są podzielone na różne rodzaje, w zależności od warunków w jakich rower będzie eksploatowany. Mamy oleje zarówno na suche jak i mokre warunki, ale również na warunki zmienne. Każdy olej przed użyciem należy dokładnie wymieszać, i nanieść po jednej kropli na każde ogniwo. Tak nasmarowany łańcuch najlepiej zostawić na całą noc, a rano nadmiar oleju wytrzeć ściereczką. Tak wyczyszczonym i nasmarowanym łańcuchem na pewno będziemy się cieszyć jeszcze przez długie, długie kilometry

TOP